LASE SPM-1000AB Bi-Amp (2 Way) Power Amplifier Module 1000W Change Your Passive Speaker into Active
★★★★★ 4.7 118 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.luxestreet.in
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
NEW !! LASE SPM-1000AB Bi-Amp Power Amplifier 1000Watts Module. Convert your Passive Speaker into an Active Speaker. The LASE SPM-1000AB Bi-amp Power Module is a high performance switching power amplifier.Completely enclosed for efficient and easy installation,no need for a chamber or a compact(small enclosed space). Features : Completely Enclosed for easy installation. Unprecedented power density,2 channel power amplifier. Reliable sound quality. Class D wiring amplifier. Efficient cooling system,100% pure copper heat sink. XLR input and link connectors. Low-Pass Crossover 80Hz -250Hz 24db/oct. Comprehensive protection and warning. Dimensions : (L×W×D) : 15" x 6.25" x 4.25"(381mm x 158.75mm x 107.95mm) Outer Lip.(see pics). 14" x 5.5" x 3.75" (355.6mm x 139.7mm x 95.25mm) Opening.(see Pics). Packing dimension : 16" x 9" x 6" (406.4mm x 228.6mm x 152.4mm) Net weight :5lbs (2.26Kgm) Gross weight :5.5lbs(2.49Kgm) Mounting Hole Size : 0.1815" x 0.288" (4.61mm x 7.31mm).
  • Rated Power : Ch 1@ 8Ω 950W ±5% / Ch 2@ 4Ω 1000W ±5% (1KHz,THD+N<0.5%
  • Crossover - Low Pass 2000Hz -6db 24db oct / Hi Pass - 2600Hz - 6db 24db oct
  • S/N >95db / THD <1%A / Sensitivity: LF - Mic -40dBu±1dbu Line : -4dBu± 1dBu @ 100Hz. HF - line -10dBu ±1dBu @ 10 Hz.
  • Working Voltage : AC 100 -127V or 220 - 240V 50/60 Hz.
UPC 653753250743
Model LASE SPM-1000AB
Brand Name LASE
Manufacturer LASE
Output Power 1000 Watts
Material Type Metal, Plastic
Mounting Type Surface Mount
Supply Current 5.21 Amps
Item Dimensions 15 x 7 x 5 inches
Specification Met FCC, RoHS
Number of Channels 2
Maximum Supply Voltage 240 Volts (DC)
Minimum Supply Voltage 100 Volts (AC)
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
118 ratings | 48 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (101)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (12)